The S2-ARD-300 is an addressable rate-of-rise heat detector equipped with a built-in isolator and designed to measure both ambient temperature and the rate of temperature growth. Developed according to EN 54-5 and EN 54-17, it is intended for demanding environments where sudden temperature changes, vapor concentration, exhaust gases, or dust may reduce the suitability of optical smoke detectors. The detector supports easy address programming with a handheld programmer, includes a remote indicator output, and is compatible with WISE addressable panels and other SENS addressable panels.
2-Year Money-Back Guarantee
Pre-Sales & Technical Support
Product Documentation Available
100% Customer Satisfaction
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Model | S2-ARD-300 |
| Design Standard | EN 54-5, EN 54-17 |
| Detector Class | A2R |
| Power Supply Voltage | 27 V |
| Standby Current | 0.6 mA @ 27 V |
| Alarm State Current | 1.3 mA @ 27 V |
| Alarm Temperature | 54 to 70 °C |
| Operating Temperature | -10 to 70 °C |
| Humidity | 95% (without condensation) |
| Dimensions | 50 × 100 mm |
| Weight | 100 gr |
| Maximum Line Voltage | 28 V |
| Minimum Line Voltage | 15 V |
| Maximum Isolation Voltage (VSO max) | 6 V |
| Minimum Isolation Voltage (VSO min) | 2 V |
| Maximum Reconnection Voltage (VSC max) | 6 V |
| Minimum Reconnection Voltage (VSC min) | 2 V |
| Maximum Rated Continuous Current with Switch Closed (IC max) | 400 mA |
| Maximum Rated Switching Current (IS max) | 600 mA |
| Maximum Leakage Current (IL max) | 8 mA |
| Maximum Series Impedance with Switch Closed (ZC max) | 0.5 Ω |
Contact Atlas Pro Supply for quotation requests, product information, and project support.