The M5-CCP-214 offers increased zoning within the MC5 family for sites that need broader conventional monitoring across more compartments or sections. It is well suited to larger commercial, administrative, and residential environments.
2-Year Money-Back Guarantee
Pre-Sales & Technical Support
Product Documentation Available
100% Customer Satisfaction
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Model | M5-CCP-214 |
| Compatibility | EN 54-2, EN 54-4 |
| Power Supply | 220 V, 60/50 Hz |
| Maximum Current Consumption | 500 mA |
| Battery Type | 2×12 V, 4.5 Ah or 7.2 Ah |
| Siren Output | 2 Channels, Max 1000 mA |
| AUX Output | 24 V, 500 mA |
| Number of Zones | 14 |
| Maximum Number of Detectors Per Zone | 20 |
| Maximum Number of Zones | 24 |
| Max Fire Relay Output Current | 7 A |
| Max Fault Relay Output Current | 7 A |
| Dimensions | 405×315×85 mm |
| Weight | 3.6 kg |
Contact Atlas Pro Supply for quotation requests, product information, and project support.