The M9-CCP-212 expands the MC9 series into a 12-zone configuration for buildings that need wider conventional fire alarm coverage. It is a strong option for multi-area commercial and institutional environments where reliable monitoring and straightforward panel operation are important. The shared MC9 platform includes digital processing, separate sounder channels, intelligent battery control, and repeater support.
2-Year Money-Back Guarantee
Pre-Sales & Technical Support
Product Documentation Available
100% Customer Satisfaction
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Model | M9-CCP-212 |
| Compatibility | EN 54-2, EN 54-4 |
| Power Supply | 220 V, 60/50 Hz |
| Maximum Current Consumption | 500 mA |
| Battery Type | 2×12 V, 4.5 Ah or 7.2 Ah |
| Siren Output | 2 Channels, Max 1000 mA |
| AUX Output | 24 V, 500 mA |
| Number of Zones | 12 |
| Maximum Number of Detectors Per Zone | 20 |
| Maximum Number of Zones | 24 |
| Max Fire Relay Output Current | 7 A |
| Max Fault Relay Output Current | 7 A |
| Dimensions | 405×315×85 mm |
| Weight | 3.6 kg |
Contact Atlas Pro Supply for quotation requests, product information, and project support.