The S2-AHD-300 is an addressable fixed-temperature heat detector with a built-in isolator, designed to detect temperature rise in environments where smoke-producing substances may be present under normal conditions. When the ambient temperature reaches the alarm range of 54 °C to 70 °C, it reports a fire alarm to the control panel.
2-Year Money-Back Guarantee
Pre-Sales & Technical Support
Product Documentation Available
100% Customer Satisfaction
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Model | S2-AHD-300 |
| Design Standard | EN 54-5, EN 54-17 |
| Detector Class | A2S |
| Operating Voltage | 27 V |
| Standby Consumption | 0.6 mA @ 27 V |
| Alarm State Current | 1.3 mA @ 27 V |
| Alarm Temperature | 54 to 70 °C |
| Operating Temperature | -10 to 70 °C |
| Humidity | 95% (without condensation) |
| Dimensions | 50 × 100 mm |
| Weight | 100 gr |
| Maximum Line Voltage | 28 V |
| Minimum Line Voltage | 15 V |
| Maximum Isolation Voltage (VSO max) | 6 V |
| Minimum Isolation Voltage (VSO min) | 2 V |
| Maximum Reconnection Voltage (VSC max) | 6 V |
| Minimum Reconnection Voltage (VSC min) | 2 V |
| Maximum Rated Continuous Current with Switch Closed (IC max) | 400 mA |
| Maximum Rated Switching Current (IS max) | 600 mA |
| Maximum Leakage Current (IL max) | 8 mA |
| Maximum Series Impedance with Switch Closed (ZC max) | 0.5 Ω |
Contact Atlas Pro Supply for quotation requests, product information, and project support.