The S2-CRD-200 is a conventional rate-of-rise heat detector designed to monitor both ambient temperature and rapid temperature increase for reliable fire detection. It activates when the temperature rise reaches 8 °C per minute or when the detector enters the specified alarm temperature range. The detector also features remote indicator output, compatibility with SENS conventional control panels, SMD technology, low power consumption, and an impact-resistant plastic housing. The user manual includes installation instructions, testing guidance, remote indicator wiring, and a conventional zone connection diagram.
2-Year Money-Back Guarantee
Pre-Sales & Technical Support
Product Documentation Available
100% Customer Satisfaction
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Model | S2-CRD-200 |
| Compatibility | EN 54-5 |
| Detector Class | A1R |
| Power Supply | 27 V |
| Standby Consumption | 65 µA |
| Alarm State Current | 25 mA |
| Alarm Temperature | 54 °C – 70 °C |
| Operating Temperature | -10 °C / 70 °C |
| Humidity | 95% (Without Condensation) |
| Dimensions | 50 x 100 mm |
| Weight | 140 gr |
Contact Atlas Pro Supply for quotation requests, product information, and project support.