The I1-AIS-300 is an isolator module developed for addressable fire alarm systems to help maintain loop integrity during short-circuit faults. According to the uploaded product literature, when a short circuit occurs in the isolated section, the module separates that part from the rest of the circuit so other connected elements can continue operating normally. The module is designed according to EN 54-17, does not require addressing or an external power supply, and is compatible with WISE and other SENS addressable panels. It also supports automatic fault recovery after the short circuit is removed.
2-Year Money-Back Guarantee
Pre-Sales & Technical Support
Product Documentation Available
100% Customer Satisfaction
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Model | I1-AIS-300 |
| Compatibility | EN 54-17 |
| Operating Voltage | 27 V |
| Maximum Normal Consumption | 120 µA @ 27 V |
| Operating Temperature | -10 °C / 70 °C |
| Humidity | 95% (Without Condensation) |
| Maximum Line Voltage | 28 V |
| Minimum Line Voltage | 15 V |
| Max Voltage Isolated by Device (VSO Max) | 6 V |
| Min Voltage Isolated by Device (VSO Min) | 2 V |
| Max Voltage to Reconnect Device (VSC Max) | 6 V |
| Min Voltage to Reconnect Device (VSC Min) | 2 V |
| Max Continuous Current with Switch Closed (IC Max) | 400 mA |
| Max Switching Current (IS Max) | 600 mA |
| Max Leakage Current (IL Max) | 8 mA |
| Max Series Impedance with Switch Closed (ZC Max) | 0.5 kΩ |
| Dimensions | 25×55×95 mm |
| Weight | 45 gr |
Contact Atlas Pro Supply for quotation requests, product information, and project support.